NAVI та освіта в галузі кіберспорту
Опублікував Герасін Дмитро 07.08.2024
Кіберспортивна індустрія розвивається стрімко і за кілька років досягла не лише офіційного визнання, але й великого залучення. Все більше молодих людей мріють про кар’єру професійного кіберспортсмена. Але виникає питання: з чого почати? В Україні не так багато навчальних закладів, які пропонували б відповідні програми. Але провідна кіберспортивна організація NAVI працює і в напрямку підготовки молодих кадрів.
Світовий досвід навчання кіберспортсменів:
Світовий досвід навчання кіберспортивним спеціальностям багатий досягненнями. Сьогодні в різних університетах і академіях світу розроблені та реалізовані освітні програми, які охоплюють велике поле спеціальностей: від ігрової майстерності до психології.
Умовно, всі спеціальності кіберспорту можна розділити на 6 груп:
- професійна ігрова майстерність (підготовка безпосередньо кіберспортсменів)
- аналітика і тренерська робота (готують спеціалістів, здатних аналізувати ігри та допомагати командам покращувати свої результати)
- управління та бізнес у кіберспорті (навчання управлінню кіберспортивними командами, включаючи організацію тренувань, участь у турнірах та спілкування з медіа)
- технології та виробництво контенту (підготовка журналістів, коментаторів і творців контенту для висвітлення кіберспортивних подій)
- здоров'я і психологія (підготовка психологів, що спеціалізуються на роботі з кіберспортсменами, для покращення їхнього ментального здоров'я та управління стресом; програми, спрямовані на підтримку фізичного здоров'я кіберспортсменів, включаючи фітнес, дієту та профілактику професійних захворювань)
- юридичне та етичне регулювання (програми з навчання юридичним аспектам кіберспорту, включаючи контрактне право, інтелектуальну власність і регуляторні питання).
На жаль, в Україні вибір спеціальностей не такий великий. Лише кілька вищих шкіл мають спеціальності, прямо пов'язані з кіберспортом: Київський національний університет культури і мистецтв пропонує навчання на спеціальності “Кіберспорт”, Національний університет фізичного виховання і спорту України пропонує курси, які більше фокусуються на фізичному та психологічному здоров'ї гравців.
Тому практично єдиним шансом для молодих людей, які мріють про професійну кіберспортивну кар'єру, залишаються приватні школи та академії. А навчатися необхідно у найкращих, і кіберспортивна організація NAVI дає таку можливість.
Інформаційна довідка: NAVI
- Кіберспортивна організація NAVI була створена в 2009 році як професійне об'єднання кіберспортсменів. Має ряд структурних підрозділів і кілька команд.
- У 2018 році інвестором NAVI став український підприємець Макс Кріппа. У 2022 році Макс Кріппа виконав домовленості з організацією і став бенефіціарним власником.
- У момент виконання Максом Кріппою домовленостей була створена Академія Natus Vincere (NAVI), яка спеціалізується на підготовці молодих кіберспортсменів.
Академія Natus Vincere (NAVI):
Академія створювалася за підтримки інвестора Макса Кріппи як інкубатор молодих гравців. Провідна кіберспортивна організація України відчуває потребу в постійному поповненні кадрів. Тому цілком закономірно була створена навчальна платформа.
Процес навчання в академії включає в себе ігрові тренування, аналіз ігор, фізичну та психологічну підготовку, а також теоретичні заняття. Основний акцент програми робиться на інтенсивні ігрові тренування, вивчення стратегії, тактики, техніки обраної дисципліни. Варто зазначити, що учнів тренують професійні кіберспортсмени NAVI.
Академія NAVI вже досягла значних успіхів, підготувавши низку гравців, які згодом стали зірками світового кіберспорту. Також на базі учнів Академії NAVI сформована команда NAVI Junior, яка зайняла друге місце у групі та вийшла в плей-офф, де перемогла Budapest Five у першому матчі (2021 рік), вигравши груповий етап, вийшла у фінал турніру і заробила $20 000 призових. У 2024 році команда стала переможцями турніру European Pro League Season 17 з Dota 2.
Esports Camp і співпраця з NAVI:
На роботі лише Академії Natus Vincere освітні ініціативи кіберспортивної організації не закінчуються. Досить часто NAVI співпрацює з Esports Camp.
Esports Camp - табір, який пропонує комплексні програми з підготовки майбутніх зірок. Співпраця Esports Camp і NAVI відкриває нові горизонти для молодих талантів, пропонуючи унікальні можливості для навчання та професійного зростання.
Програми Esports Camp розроблені з урахуванням усіх аспектів професійного кіберспорту та включають:
- ігрові тренування (учасники табору проходять інтенсивні ігрові тренування, в ході яких вивчають стратегії і тактики різних ігор, таких як Counter-Strike: Global Offensive (CS), Dota 2)
- фізичну підготовку (спеціальні заняття, спрямовані на підтримку фізичного здоров'я учасників, що включає фітнес-програми та вправи для покращення концентрації та витривалості)
- психологічну підтримку (робота з професійними психологами допомагає гравцям справлятися зі стресом і покращувати ментальну стійкість, що вкрай важливо для успішного виступу на змаганнях)
- аналіз ігор (тренери та аналітики проводять розбір ігрових сесій, допомагаючи учасникам зрозуміти та виправити помилки, а також розробити ефективні ігрові стилі)
- теоретичне навчання (лекції та майстер-класи від експертів індустрії допомагають учасникам краще зрозуміти кіберспортивну екосистему, історію ігор і поточні тенденції).
Партнерство з Natus Vincere надає Esports Camp унікальні можливості для своїх учасників. Гравці NAVI та їх тренери регулярно проводять майстер-класи і тренування в Esports Camp, ділячись своїм досвідом і знаннями. Також учасники табору мають можливість тренуватися разом з командами NAVI, що дозволяє їм переймати досвід у професіоналів і краще розуміти рівень необхідних навичок. Завдяки співпраці з NAVI, учасники Esports Camp отримують доступ до сучасних тренувальних баз і обладнання, що забезпечує найкращі умови для розвитку.
Про тренувальні бази варто сказати ще кілька слів. Завдяки інвестиціям Макса Кріппи в останні роки було створено дві ультрасучасні тренувальні бази: в Києві та Берліні. Доступ до цих баз є не лише у професійних кіберспортсменів, але й у молоді.
Інформаційна довідка: Макс Кріппа
Макс Кріппа – український інвестор та підприємець, який працює з активами в галузі кіберспорту. Перші інвестиції в галузь зробив у 2018 році. Тоді Макс Кріппа інвестував у маловідомий стартап під назвою Maincast. Зараз студії-кіберспортивних трансляцій Maincast належить близько 64% ринку українських кіберспортивних трансляцій.
У 2023 році Макс Кріппа також став власником компанії-розробника комп'ютерних ігор GSC Game World, відомої завдяки таким іграм, як Cossacks і S.T.A.L.K.E.R. Реліз гри S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl заплановано на вересень 2024 року.
Також у інвестиційному портфелі Макса Кріппи знаходиться бізнес-центр “Парус”. Передбачається, що Макс Кріппа планує використовувати хмарочос як базу для створення кіберспортивного хабу.
Проект NAVI Visa Academy
Нещодавно Академія NAVI оголосила конкурс на відбір охочих приєднатися до великого кіберспортивного ком'юніті. Усі охочі можуть подати онлайн-заявку, а десятка найкращих отримає можливість провести два тижні в bootcamp NAVI у Берліні. Там же визначиться п'ятірка фіналістів, які будуть об'єднані в команду.
Умови для учасників:
- вік від 14 до 17 років
- 2600+ ELO у CS2 (Faceit)
- рівень англійської не нижче В1
- відсутність контрактів з іншими клубами
- відсутність банів за читерство.